Zdravé přírodní oleje si můžete vyrobit i doma

Přírodní oleje jsou pro naše tělo velkým přínosem. Můžeme je využít nejen v kuchyni, ale i v péči o naše tělo. Připravují se lisováním za studena, díky čemuž si uchovávají všechny prospěšné látky. Mezi nejčastěji používané rostlinné oleje patří olej olivový, slunečnicový, kokosový, mandlový, arganový či olej z pšeničných klíčků. Představíme si některé oleje, které byste rozhodně měli znát:

Kokosový olej

Kokosový olej se řadí mezi nejuniverzálnější potraviny s příznivými účinky na naše zdraví. Můžeme jej využít nejen při vaření, ale i v kosmetice či přírodní medicíně. Mezi hlavní výhody, které nám tento druh oleje poskytuje, patří především regulace hladiny hormonů a krevního cukru, podpora trávení, zvýšení energie, snižování hladiny cholesterolu nebo efektivnější spalování tuků. Co se týče oblasti péče o tělo, hydratuje pokožku, redukuje tvorbu vrásek a stařeckých skvrn, snižuje výskyt celulitidy.

Olivový olej

Kvalitní extra panenský olivový olej obsahuje, kromě jiného, nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snižovat špatný cholesterol, vitamín E, který je důležitým antioxidantem, a sloučeninu oleocanthal, která pomáhá tlumit pocity bolesti (tlumí přenos impulzů). Mezi další pozitivní vlivy patří ochrana před cévními potížemi, podpora činnosti srdce nebo posilování regeneračních procesů v těle.

Arganový olej

Nachází své uplatnění v kosmetice i v potravinářském průmyslu. Obsahuje velké množství antioxidantů, esenciální mastné kyseliny, vitamín F (zlepšuje kvalitu vlasů a kůže, usnadňuje spalování tuků, příznivě ovlivňuje funkci prostaty), tokoferoly (antioxidanty chránící buněčné membrány před poškozením volnými radikály).

Olej z pšeničných klíčků

Obsahuje celou řadu vitamínů (A, B, D, E), bílkoviny, minerální látky, esenciální nenasycené kyseliny, estrogen a přírodní koenzym Q10. Zvyšuje fyzickou kondici a podporuje naše tělo při únavě.

Mandlový olej

Je to jeden z nejcennějších rostlinných olejů. Získává se lisováním semen mandloně. Svým složením se nejvíce podobá lidské pokožce, proto je hojně využíván především v kosmetickém průmyslu. Obsahuje vitamin A, E, F, mnoho minerálů (draslík, vápník, hořčík, fosfor a síru), kyselinu olejovou, linolovou, palmitovou a glycerín.

 

Jak si vyrobit vlastní přírodní olej?

Navzdory svým příznivým účinkům nejsou přírodní oleje levným zbožím a jejich časté užívání se může prodražit. Proto je ideální možností výroba vlastních olejů, u kterých máte navíc jistotu, že neobsahují žádné nežádoucí látky, které by výrobce přidal. Výroba přírodních olejů není vůbec složitá, pokud použijete naše lisy na olej. Mají vysokou výtěžnost, zaberou jen minimum místa a vyrobíte si díky nim čerstvý přírodní olej kdykoliv potřebujete. 

Tento web používá soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete
souhlas s jejich používáním a v případě poskytnutí dalších osobních údajů s jejich 
ochranou a zpracováním